Nek' je bal, a ne maskenbal
Pod pritiskom da vjenčanje mora biti najbolje i fantastično, mladenci zapadaju u financijske probleme na početku zajedničkog života. Evo kako to izbjeći.
Partneri koji se ne slažu oko financija i nemaju zajedničke financijske ciljeve češće se razvode; prema istraživanjima, čak 70 posto brakova u svijetu puca zbog novca.
Vi smatrate da vam je potreban novi automobil, a vaš partner misli da je stari još dobar i da je važnije kupiti nove PVC prozore. Pri dogovoru o zajedničkim ciljevima slijedite nekoliko jednostavnih koraka.
Odvojite vrijeme potrebno za razgovor o financijskim ciljevima, bilo da je to štednja za novi automobil, otplata duga na kreditnim karticama ili vaše putovanje iz snova. Pri tome pazite da ne kritizirate ciljeve partnera – oni su mu (njoj) jednako važni kao vama vaši. Razgovarajte o svojim potrebama i željama i dogovorite najvažnije ciljeve pazeći da su oni uravnoteženi i ostvarivi za oboje. Većina parova samo pretpostavlja da se partner slaže s njihovim mišljenjem o financijama, pa često zbog toga izbijaju nepotrebne razmirice i svađe.
Napravite popis zajedničkih dugoročnih ciljeva (za 20 godina, pet godina, tri godine), srednjoročnih (godinu dana) i kratkoročnih (unutar godine dana). Nakon obiteljskih ciljeva, razgovarajte o vlastitim, pojedinačnim ciljevima. Zapamtite da je ostvarenje zajedničkih ciljeva timski rad.
Usredotočite se na ostvarenje dogovorenih ciljeva. Ako postoji problem poput nedostatka novca, razgovarajte gdje i kako ga možete steći, a ako je potrebno, dodatno prilagodite svoju potrošnju kako biste ostvarili cilj.
Ako ste već neko vrijeme u braku, redovito provjeravajte što je najvažnije u ostvarenju vaših ciljeva jer se to s vremenom mijenja i nešto što vam je bilo važno prije nekoliko mjeseci, više ne mora biti, primjerice ako dobijete dijete.
Odredite si male nagrade za ostvarenje cilja jer će vas to dodatno motivirati i zabaviti. Kada ste, primjerice, poslije tri mjeseca štednje kupili novi hladnjak, i to baš onakav kakav ste i željeli, uživajte u zajedničkoj večeri u omiljenu restoranu.
Za ispunjenje većih ciljeva, počastite se romantičnim izletom za vikend. Motivacija i pozitivni osjećaji zbog ostvarivanja zajedničkih ciljeva jako su važni, osobito u težim vremenima.
Često su razmirice i svađe oko novaca samo posljedica financijskog nejedinstva. Stoga su zajednički ciljevi i njihovo ispunjenje važni za izgradnju i stabilnost svake obitelji.
Ne zaboravite, brak je zajedništvo u svemu, pa i u novcu.
Pod pritiskom da vjenčanje mora biti najbolje i fantastično, mladenci zapadaju u financijske probleme na početku zajedničkog života. Evo kako to izbjeći.
Vođenje zajedničkih financija u braku velik je izazov. Ne samo da morate odlučiti kako trošiti i štedjeti kao par već i o tome kojim ćete računima obavljati plaćanja.
Kućni proračun pomoći će vam da ostvarite dogovorene zajedničke financijske ciljeve. Odredite stoga vrijeme i mjesto za razgovor o svojim financijama ‒ rutina olakšava razgovore o novcu.
Ispravno upravljanje novcem je životno važna vještina koja se nažalost ne uči u školi, na fakultetu, ni u bračnim savjetovalištima. Donosite li pogrešne odluke u vezi s novcem koje mogu imati dalekosežne posljedice na vaš osobni, obiteljski i poslovni život? Odgovorite na 10 pitanja kviza i provjerite trebate li pomoć!
Započni kviz