Zaštitite se kad kupujete na internetu
Internet postaje najvažnije mjesto kupnje za sve više hrvatskih građana, a broj kupaca na mreži u sljedećim će godinama nastaviti rasti, procjenjuju analitičari.
Ne nasjedajte na brze kredite na Facebooku jer je riječ o lihvarskim kreditima zbog kojih ćete se vrlo brzo naći u ozbiljnim financijskim problemima.
Brzi krediti putem interneta najskuplje su moguće zaduživanje, a kako su namijenjeni uglavnom građanima koji nisu kreditno sposobni u klasičnim bankama, potreban je dodatan oprez.
Internet i Facebook puni su oglasa: „Brzi krediti“, „Krediti-pozajmice“, „Kredit na karticu – isplata odmah“ i sličnih. Nipošto ne nasjedajte na te ponude!
Hrvatska narodna banka (HNB) upozoravada pripazite komu se obraćate za financijsku pomoć i s kime sklapate ugovorne odnose i pod kojim uvjetima.
Naime, ako je riječ o banci koja nije registrirana u Hrvatskoj, HNB im nije izdao odobrenje za rad i „ ne može osigurati praćenje zaštite potrošača“ jer za njih vrijede drukčija pravila poslovanja. To znači da će se potrošači koji ne budu otplaćivali internetski kredit na vrijeme vrlo brzo naći u ozbiljnim financijskim problemima jer ovakve mrežne banke vrlo brzo i efikasno naplaćuju zatezne kamate i ostale naknade.
Popis kreditnih posrednika koji imaju odobrenje Ministarstva financija javno je dostupan na mrežnoj stranici tog ministarstva. Ako internetske kredite nudi neki posrednik ili „suradnik “ registriranih kreditnih posrednika koji nemaju licenciju Ministarstva financija, a koji nude brzo i lako rješenje vaših teških financijskih problema – bježite od njih!
Žrtve financijskih prijevara nisu samo ljudi koji ne mogu uobičajeno dobiti kredit i podmirivati svoje novčane obaveze jer financijski prevaranti ciljaju i na ljude koji imaju viška novca što ga ulažu u dionice i druge vrijednosne papire te žele osigurati svoj život i imovinu.
Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (HANFA) sve češće upozoravana pojavu raznih posrednika europskih brokerskih kuća koji nude investicijske i osiguravateljske usluge, a nisu ovlašteni za rad u našoj zemlji.
Hanfa ističe važnost provjere podataka ovlaštenih osoba u registrima ovlaštenih zastupnika i posrednika u osiguranju/reosiguranju te je upozorila i kako se hrvatskim građanima putem određenih internetskih stranica (blogovi, društvene mreže, forumi i sl.) predlaže trgovanje špekulativnim financijskim instrumentima.
Riječ je o prikrivenu reklamiranju takvih brokera odnosno neprimjerenim marketinškim strategijama u kojima se prenaglašavaju samo navodne pozitivne strane trgovanja, pa Hanfa upozorava da ne nasjedate na takve oglase!
Internet postaje najvažnije mjesto kupnje za sve više hrvatskih građana, a broj kupaca na mreži u sljedećim će godinama nastaviti rasti, procjenjuju analitičari.
Samo 50 posto hrvatskih potrošača zna svoja prava vezana uz internetsku kupnju. Informirajte se i zaštitite!
Osobne podatke i privatnost svojih mrežnih korisnika banke štite služeći se najmodernijom tehnologijom i omogućuju vam veću mobilnost i udobnost obavljanja transakcija.
Mnoge su prednosti kupnje i plaćanja računa iz vlastita doma, no važno je pritom se znati zaštititi od mogućih zlouporaba na internetu kako biste smanjili rizik od prijevare, krađe identiteta ili podataka o vašim platnim karticama.
Najvažnije je da budete svjesni lažnih oglasa i promocija aplikacija i personaliziranih poruka te da ne otvarate takav zlonamjeran sadržaj, a nipošto ne ostavljajte svoje osobne podatke.
Ispravno upravljanje novcem je životno važna vještina koja se nažalost ne uči u školi, na fakultetu, ni u bračnim savjetovalištima. Donosite li pogrešne odluke u vezi s novcem koje mogu imati dalekosežne posljedice na vaš osobni, obiteljski i poslovni život? Odgovorite na 10 pitanja kviza i provjerite svoje znanje!
Započnite kviz